Mr Teo Chiang Long joined the Board on 10 March 1981 as Director and was appointed as Managing Director & CEO on 1 March 1989. He was appointed as Chairman of the Board on 8 November 2002 and continued as the Managing Director and CEO of the Company. Since 11 September 2007, Mr Teo was appointed as Executive Chairman and was last re-appointed as a Director at the Annual General Meeting of the Company on 21 October 2015.

Mr Teo holds a Bachelor of Economics degree from the University of Adelaide, Australia. He is a Fellow Member of CPA Australia and the Singapore Institute of Directors as well as a CA (Singapore), Institute of Singapore Chartered Accountants.

Mr Teo is a Senior Honorary Council Member of the Singapore Chinese Chamber of Commerce & Industry and Honorary Secretary of Ngee Ann Kongsi Committee of Management.

Mr Teo is a Governor of Singapore Teochew Foundation Limited and a Director of Bright Vision Hospital. He also serves on the Board of Ngee Ann Development Pte Ltd, a joint venture company with Takashimaya Tokyo, as well as Ngee Ann-Adelaide Education Centre Pte Ltd, which delivers post graduate tertiary courses from the University of Adelaide, South Australia in Singapore.
Mr Jamie Teo Miang Yeow joined Singapura Finance Ltd on 30 March 2000 and was appointed to the Board as Executive Director on 8 November 2002. Mr Teo was appointed Deputy Chief Executive Officer on 17 March 2005. Since 11 September 2007, Mr Teo holds the position of Chief Executive Officer of the Company. He was last re-elected as a Director at the Annual General Meeting of the Company held on 21 October 2015 and is a member of the Risk Management and Executive Committees.

Mr Teo holds a Bachelor of Arts and a Master in Business Administration from the University of Adelaide, Australia. Prior to joining the Company, he worked with Ernst & Young Consultants as a senior consultant. Currently he holds directorships in several private companies. He is the Vice President of Ngee Ann Kongsi Committee of Management, a Governor of the Singapore Teochew Foundation Ltd and represents Ngee Ann Kongsi as a member of the Ngee Ann Polytechnic Council. He is a member of the Singapore Institute of Directors. He is the Chairman of the Finance Houses Association of Singapore for a two-year term effective from 10 April 2016.
Mr Phua Bah Lee joined the Board of Singapura Finance Ltd as an Independent Non-Executive Director on 19 October 1988. He was last re-appointed as a Director at the Annual General Meeting of the Company held on 21 October 2015.

Mr Phua is the Lead Independent Director, Chairman of the Remuneration Committee and a member of the Audit and Nominating Committees.

Mr Phua is a Director of Metro Holdings Limited and Pan-United Corporation Ltd. He was the Parliamentary Secretary of the Ministry of Communications from 1968 to 1971 and Senior Parliamentary Secretary of the Ministry of Defence from 1972 to 1988. He was a Member of Parliament for the Tampines Constituency from 1968 to 1988.

Mr Phua is a member of the Singapore Institute of Directors. He graduated from the Nanyang University of Singapore with a Bachelor of Commerce degree.
Mr Teoh Eng Hong joined the Board of Singapura Finance Ltd as an Independent Non-Executive Director on 18 June 1992. He was last re-appointed as a Director at the Annual General Meeting of the Company held on 21 October 2015.

Mr Teoh is the Chairman of the Risk Management Committee and is a member of the Audit, Nominating, Remuneration and Executive Committees.

Mr Teoh has extensive experience in many aspects of the oil and chemical related businesses as he was with Shell Group of Companies for over 30 years and had held various senior management positions and directorships in various oil and chemicals companies associated with Shell. Mr Teoh holds a Bachelor of Economics (1st class Honours) from the University of Adelaide, Australia. His other interest is in the education industry.
Mr William Ho Ah Seng joined Singapura Finance Ltd as General Manager on 2 April 1983. He was appointed to the Board as Executive Director on 1 March 1989. After his retirement as the Executive Director on 31 January 2008, Mr Ho continued to serve on the Board as a non-executive and non-independent Director and as a member of the Risk Management Committee. Having ceased to be an employee of the Company for more than three financial years and having regard to the criteria for independence of directors as set out in the Code of Corporate Governance 2005, and based on the Nominating Committee's assessment bearing in mind all salient factors, Mr Ho was considered to be an Independent Director with effect from 26 August 2011.

Mr Ho had been last re-appointed as a Director at the Annual General Meeting of the Company held on 21 October 2015. He is an Independent Non-Executive Director and a member of the Risk Management Committee.

Mr Ho holds a Bachelor of Science in Sociology from the University of London. He is a member of the Singapore Institute of Directors.
Mrs Yu-Foo Yee Shoon joined the Board on 1 November 2011 as an Independent Non-Executive Director. Mrs Yu-Foo also sits on the Nominating Committee as Chairman; and is a member of Audit and Remuneration Committees. She was last re-elected as a Director at the Annual General Meeting of the Company held on 31 October 2014.

Mrs Yu-Foo started her career with National Trades Union Congress (NTUC). She was Deputy Secretary-General of NTUC, Senior Parliamentary Secretary for Ministry of Community Development and Sports, the first woman Mayor in Singapore before she became Minister of State for Ministry of Community Development, Youth and Sports.

She retired after 27 years in politics.

Her Present Directorships:
  • ARA Trust Management (Suntec) Ltd (since 2017)
  • KOP Limited - Independent Director (since 2014)
  • Singapura Finance Ltd - Independent Non-Executive Director (since 2011)
  • She is Current Advisor to:
  • Hyflux Ltd - Senior Advisor - International Advisory Panel (since 2013)
  • Nuri Holdings (S) Pte Ltd - Advisor (since 2012)
  • Global Yellow Pages Limited - Special Advisor (since 2011)
  • Dimensions International College Pte Ltd - Advisor (since 2011)
  • Her Present Community/Not-for-Profit Activities:
  • The Justice of the Peace (since 2016)
  • Traditional Chinese Medicine Practitioners Board - Chairman (since 2014)
  • Hardware Network - Advisor (since 2012)
  • Publicity and Outreach Committee of the Lee Kuan Yew Fund for Bilingualism - Chairman (since 2012)
  • Hainan University - Member Executive Council (since 2012)
  • Breast Cancer Foundation - Founding Patron (since 1997)
  • Mdm Tan Hui Keng, Martha joined the Board on 1 November 2011 as an Independent Non-Executive Director. Mdm Tan also sits on the Audit Committee as Chairman; and is a member of the Nominating, Remuneration and Risk Management Committees. She was last re-elected as a Director at the Annual General Meeting of the Company held on 31 October 2014.

    Mdm Tan is currently an Independent Non-Executive Director of HL Global Enterprise Limited. She was an audit partner of KPMG (now known as KPMG LLP) from 1989 to 2005. Mdm Tan has more than 25 years of experience in the public accounting field, which includes auditing, taxation, public listings, due diligence, mergers and acquisitions, internal control reviews and general business advisory services.

    Mdm Tan holds a Degree (Honours) in Accountancy from the University of Singapore and is also a Fellow Member, Institute of Singapore Chartered Accountants.
    Mr Adam Tan Chin Han joined the Board on 3 January 2017 as an Independent Non-Executive Director. Mr Tan is a member of the Audit Committee, Nominating, Remuneration and Risk Management Committees.

    Mr.Tan is the CEO of Plasticscommerce Pte Ltd and an Executive Director of Agrimax Pte Ltd.

    Mr.Tan started his career in Merrill Lynch before leaving to manage Plasticscommerce Pte Ltd in 2001. Since 2001, Plasticscommerce Pte Ltd has invested and operated manufacturing companies in Europe and Russia, equipment distribution companies in Europe, an industrial automation company and a technical training school in Asia. Mr. Tan joined Agrimax Pte Ltd in 2014 as a Board member and an Executive Director responsible for business development and operations.

    Mr Tan holds a B.Ac(Hons) from Nanyang Technological University, Singapore, and is a Chartered Accountant of Singapore (CA Singapore).
     

    BOARD OF DIRECTORS

    Our Directors are entrusted with the responsibility for the overall management of our Group. The particulars of our Directors are set out below:

    Mr Teo Chiang Long (Executive Chairman)

    Mr Jamie Teo Miang Yeow (Chief Executive Officer)

    Mr Phua Bah Lee (Independent Non-Executive Director)

    Mr Teoh Eng Hong (Independent Non-Executive Director)

    Mr William Ho Ah Seng (Independent Non-Executive Director)

    Mrs Yu-Foo Yee Shoon (Independent Non-Executive Director)

    Mdm Tan Hui Keng, Martha (Independent Non-Executive Director)

    Mr Adam Tan Chin Han (Independent Non-Executive Director)

    Updated as of 18 January 2017